Doradcy kredytowi w Polsce- jak działają i czy to się opłaca?
W Polsce od wielu lat działają już nie tylko biura, ale całe sieci doradców kredytowych. Nazywane są sieciami doradztwa finansowego, ale konia z rzędem temu, kto w ich ofercie znajdzie coś więcej niż tylko kredyty. Oczywiście, dziś doradcy zmuszają nas też do inwestowania przy ich wsparciu, ale chyba nikt o zdrowych zmysłach nie skorzysta z tej „niepowtarzalnej” oferty.
Doradcy kredytowi w Polsce to kilka dużych sieci, działających na zasadzie franczyzy. Największe z nich to Expander, Open Finanse i Notus. W kredytach doradza też PDK Fiolet i kilka innych, mniejszych firm.
Kluczowe produkty doradców kredytowych
Najważniejszym (bo przynoszącym największe zyski) produktem polskich sieci doradczych są oczywiście kredyty mieszkaniowe. Każda firma w spotach reklamowych oferuje nam najtańszy kredyt hipoteczny i nawet nie wspomni o zasadach na jakich te kredyty są udzielane. Pomijamy jednak uczciwość poszczególnych sieci (czy choćby osób pracujących w tych sieciach). Skupmy się na samych kredytach hipotecznych.
Jak doradca kredytowy może nam zapewnić najtańszy kredyt hipoteczny, skoro jest tylko pośrednikiem? Przecież on też musi zarobić i ktoś będzie musiał jego prowizję opłacić.
Doradcy kredytowi działają na zasadach prowizji zwrotnych, czyli takich, które są im wypłacane za każdy kredyt uruchomiony w danym banku właśnie przez bank. Zatem my, jako klienci doradcy, nie będziemy ponosili żadnych dodatkowych kosztów w porównaniu do tych, które ponieślibyśmy za ten sam produkt kupiony (wzięty) w banku.
Zatem koszt kredytu hipotecznego, który zaciągniemy przy pomocy pośrednika nie będzie ani złotówkę droższy od tego w oddziale bankowym. Ale, ale… A co z promocjami kredytów hipotecznych? U doradcy nie dostaniemy kredytu w promocji! Oferty dla firm doradczych nie są tak często aktualizowane, jak oferty w placówkach bankowych. Dlatego też, mimo zaoszczędzonego czasu, możemy ominąć ofertę, z której chętnie skorzystalibyśmy w banku.
Doradca kredytowy w starciu z polskim bankiem
Usługi doradztwa finansowo-kredytowego stały się najzwyczajniej w świecie modne w naszym kraju. Wygodnie przecież przejść się do biura takiej firmy i przy filiżance kawy (marnej co prawda) przejrzeć najlepsze oferty kredytów hipotecznych, jakie znajdują się na rynku.
Cóż z tego jednak, jeśli oferta będzie niepełna? Pal licho, jeśli wypadną z niej drogie i mało popularne kredyty. Jeśli jednak w ofercie nie ma tego najtańszego kredytu hipotecznego, to jesteśmy w tarapatach!
Polscy klienci częściej wybierają pomoc specjalisty. Jednak warto poświęcić trochę czasu i najzwyczajniej w świecie, zwiedzić kilka banków w naszej okolicy…