Które kredyty są najbardziej popularne?

Różne instytucje, w tym banki, od czasu do czasu przeprowadzają badanie popularności swoich poszczególnych produktów. W klasie produktów kredytowych od wielu lat najwięcej jest zaciąganych kredytów gotówkowych i to one mają największą wartość. Udział w całkowitej ilości kredytów to około osiemdziesięciu procent, natomiast w wartości: ponad czterdzieści pięć.

Jeśli chodzi o wielkość pojedynczego kredytu to z całą pewnością najwyższe, spośród często udzielanych kredytów, są kredyty hipoteczne.

Ich przeznaczeniem jest jedynie finansować zakup lub budowę nieruchomości, przy czym mogą to być zarówno kupno działki, czyli terenu, jak i nieruchomości sensu stricte, czyli budynki lub ich części: domy, garaże, kamienice, mieszkania, apartamenty i tak dalej.

Ponieważ kwota kredytu hipotecznego jest bardzo wysoka, wynosi przeciętnie między dwieście pięćdziesiąt a trzysta dwadzieścia tysięcy złotych dla osób fizycznych, niezbędne jest zabezpieczenie tak wysokiej kwoty, a zabezpieczeniem tym jest hipoteka.

Mniejsza o definicję prawną, choć taka oczywiście istnieje, w praktyce jednak jest to nieruchomość, zazwyczaj ta, na której zakup czy budowę uzyskujemy środki z kredytu. Ostatni warunek nie jest niezbędny, ale w praktyce mało kogo stać na to, aby prawem własności jednej nieruchomości zabezpieczać budowę innej; jest to metoda postępowania charakterystyczna raczej dla przedsiębiorstw rozbudowujących sieć swoich placówek.

Kredyt hipoteczny jest jednym z podstawowych produktów dostępnych w każdym banku. Dodatkowo, jest to cała gama dość różnorodnych produktów, a to dlatego, że kredyty hipoteczne już w swojej podstawowej formie mogą różnić się choćby walutą, a także przeznaczeniem szczegółowym: niektóre banki udzielają innego kredytu na zakup gruntów, innego na zakup nieruchomości i jeszcze innego na budowę domu.

Różnorodność ta często prowadzi do lekkiego zamieszania w gronie klientów, którzy dodatkowo muszą dostarczyć różne dokumenty dla potrzeb odmiennych wniosków kredytowych.

Prawdą jest też, że uzyskanie kredytu hipotecznego nie należy do spraw prostych. W niektórych przypadkach niezbędne jest kilkukrotne uzupełnienie przedstawionej bankowi dokumentacji, aby wniosek był gotowy od strony formalnej, a i to jeszcze w żaden sposób nie gwarantuje uzyskania kredytu, a jedynie umożliwia rozpatrzenie złożonego wniosku.

Powiązane artykuły

Wymarzony dom może być drogi! Każdy z nas, przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu, chciałby już wiedzieć, jak w przyszłości będzie wyglądał jego dom. Przeglądamy zatem kata...
Kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim Kredyt hipoteczny ING Banku Śląskiego jest jednym z najsilniej i najgłośniej reklamowanych produktów kredytowych ostatnich lat. Na chwilę obecną jedna...
Dwudziestolatkowie i ich kredyty Kredyty hipoteczne dla młodych są sztandarowym produktem wielu banków komercyjnych. Okazuje się jednak, że pożyczki na dom są dla wielu młodych ludzi ...
Kredyt na remont domu Czy warto wziąć kredyty na remont lokalu? Remont domu w każdym momencie kojarzy się z, rosnącymi w tempie galopującym, wydatkami. Więc dobry plan dzi...