Lokaty – rodzaje depozytów bankowych

Polski rynek bankowy w ostatnich latach znacznie poszerzył swoją działalność i urozmaicił oferowane produkty. Nie inaczej jest w sektorze oszczędnościowym. Praktycznie każdego miesiąca, któraś z instytucji proponuje klientom innowacyjne rozwiązania. W przypadku lokat bankowych mieliśmy do czynienia z ogromną rywalizacją niektórych instytucji, co doprowadziło do znacznego poszerzenia i urozmaicenia ofert. W efekcie mamy sporą liczbę rodzajów bankowych depozytów. W poniższym tekście postaram się przybliżyć czytelnikom te najpopularniejsze.

Lokaty terminowe – są to depozyty zakładane na określone z góry okres, najczęściej w ich przypadku mamy do czynienia ze stałym oprocentowanie, które nie zmienia się podczas trwania umowy z bankiem. Są to niewątpliwie jedne z najbezpieczniejszych metod oszczędzania swojego kapitału.

Konta oszczędnościowe – produkty podobne do lokaty terminowej, zazwyczaj niżej oprocentowane. Posiadają jednak znaczącą zaletę w porównaniu z zwykłymi lokatami. Kiedy zakładamy konto oszczędnościowe, nie musimy bowiem zamrażać swojego kapitału.

Lokaty strukturyzowane – to instrumenty finansowe, które łączą cechy7 zwykłej lokaty terminowej i innego produktu inwestycyjnego. Najczęściej tym drugim produktem są fundusze inwestycyjne. Owe łączenie polega na lokowaniu części środków na bezpiecznej lokacie, a pozostałej kwoty na bardziej ryzykownym funduszu inwestycyjnym.

Polisolokaty – inaczej nazywane polisami lokacyjnymi – instrumenty oferowane przez instytucje finansowe, które oprócz zysków z lokaty terminowej zapewniają polisę ubezpieczeniową. Oczywistym jest fakt, że zysk z takiego produktu będzie niższy niż w przypadku zwykłej lokaty bankowej. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest możliwość uniknięcia płacenia podatku od dochodów kapitałowych. Polisy ubezpieczeniowe oraz właśnie polisolokaty są zwolnione z tego obowiązku.

Profesjonalne porównanie lokat bankowych.

Powiązane artykuły

Wzrośnie oprocentowanie lokat bankowych Średnie oprocentowanie bankowych depozytów terminowych pozostaje na podobnym poziomie już od dłuższego czasu. Jednak według wielu analityków finansowy...
Lokaty Meritum Banku w górę Meritum Bank poinformował o podniesieniu stawek za swoje lokaty. Dodatkowo bank będzie ustanawiał gwarancję na depozytach. Zatem w razie trudności na ...
Lokaty i konta oszczędnościowe Jeśli masz potrzebę oszczędzania pieniędzy, a na pewno każdy taką ma, to dobrze jest zapoznać się z ofertami bankowymi. Choć my zazwyczaj nie lubimy b...