Test kont bankowych- co wynikło z niego po 6 miesiącach?

Ponad pół roku temu, postanowiłem przeprowadzić test kont bankowych, który miał przede wszystkim ujawnić wszelkie wady najpopularniejszych rachunków, podczas ich codziennego użytkowania.

Wszelkie moje opinie, wynikające z testu są subiektywne i wynikają z mojego stylu korzystania z konta bankowego.

Jakie konta brały udział w teście?

Na celownik wziąłem najpopularniejsze w owym czasie (i popularne do tej pory) konta bankowe:

  • konto Alior Banku
  • konto mBanku
  • konto Inteligo
  • konto Deutsche Banku

Kont Deutsche Banku oraz Inteligo używałem już od dłuższego czasu i miałem na ich temat wyrobioną opinię. Konto mBanku założyłem ze względu na ofertę tzw. “Supermarketu Funduszy”, natomiast konto Alior Banku z czystej ciekawości i w oczekiwaniu na Alior Sync (który swoją drogą w chwili pisania tego artykułu nie ujrzał światła dziennego).

Kilkuletni test konta Inteligo

Konto Inteligo miałem okazję “testować” już od wielu lat, jako że rachunek w tym banku był moim pierwszym kontem internetowym w życiu. Nawet podczas kilkuletniego pobytu za granicą, konto Inteligo służyło mi bardzo dobrze i nie ukrywałem zadowolenia z jego funkcjonalności.

Do głównych wad konta Inteligo zaliczam dziś niezbyt wygodą kartę kodów- którą na szczęście można zastąpić hasłami sms-owymi oraz kilka niewygodnych opłat. Przede wszystkim opłata za każdy przelew zewnętrzny w wysokości 99 groszy może zdenerwować osoby, które intensywnie korzystają z konta.

Dla osób wykorzystujących wszystkie funkcje rachunku osobistego- jak kredyty, czy możliwość zakładania lokat- Inteligo będzie dobrym wyborem. Niestety lokaty są bardzo nisko oprocentowane i nawet nie wiem, czy idą powyżej wskaźnika inflacji. Zawsze to jednak lepiej, niż trzymać zaoszczędzoną gotówkę pod łóżkiem.

Karty płatnicze Inteligo nie należą do supernowoczesnych. Większość banków internetowych w Polsce oferuje już karty debetowe z chipem, czy karty wypukłe- do płacenia w sieci. Inteligo wciąż oddaje do rąk klientów karty VISA Electron z paskiem magnetycznym zamiast chipa. Ich zaletą jest jednak to, że zapłacimy nimi w każdym miejscu na świecie- także online.

Dodatkowo zawsze ceniłem sobie możliwość wybrania karty Visa Electron z sercem, dzięki której Inteligo za naszym pośrednictwem wspiera budowę polskiego sztucznego serca.

Deutsche Bank- drugi w teście

Test konta Deutsche Banku nie rozpoczął się zbyt fortunnie, bo miałem problem z jego założeniem, przez drobną pomyłkę we wniosku o założenie konta przez internet. Nie była to jednak wina banku, więc nie biorę tego pod uwagę.

Początki przyjaźni z Deutsche Bankiem nie były jednak różowe. Szczególnie dokuczało mi (i dokucza do tej pory) długie oczekiwanie na księgowanie przelewów przychodzących. O ile w mBanku czy Inteligo już na drugi dzień możemy cieszyć się przelewem z innego banku, to w Deutsche Bank zdarzało mi się czekać nawet 2 dni dłużej. Przeprowadziłem nawet test, wysyłając płatność z konta Inteligo do mBanku i Deutsche Banku w ten sam dzień. W Deutsche Banku płatność została zaksięgowana 24 godziny później.

Zaletą konta DbNet jest możliwość wypłaty gotówki we wszystkich bankomatach za darmo. Nie muszę zatem biegać po centrum handlowym w poszukiwaniu bankomatu mojej sieci. Tutaj Deutsche Bank plusuje dosyć mocno.

Co do opłat na koncie- nie ma ich zbyt wiele. Żadnych ukrytych opłat, ani niespodziewanych *gwiazdek w umowie.

Alior Bank- test konta trwa nadal

Postanowiłem, że nie będę pisał dużo o Alior Banku, gdyż chcę dłużej potestować to konto. Opinie o koncie Alior Banku są różne i trudno się do nich ustosunkować po zaledwie kilku miesiącach korzystania z rachunku. Ogólnie nie mam się do czego przyczepić. Faktycznie kilka opłat na koncie nie jest tak przejrzystych, jak bym sobie tego życzył, ale w umowie jest wszystko- czarno na białym.

Postaram się zatem za kilka miesięcy napisać opinię o koncie Alior Banku z wyszczególnieniem wszystkich jego wad i zalet.

mBank- od lat wysoko w testach

Konto osobiste mBanku zawsze było w naszej rodzinie. Używała go moja żona lub ktoś inny z przyjaciół lub znajomych. Nie było do niego większych zastrzeżeń. Niestety mBank wprowadza coraz to więcej opłat, z których przecież jego klienci nie mogą być zadowoleni.

Od jakiegoś czasu kojarzę mBank z tanią linią lotniczą Ryanair – niby bilety lotnicze są w niskich cenach, ale wszystkie opłaty dodatkowe mogą wyprowadzić z równowagi.

Zaletami mBanku są jednak wszystkie opcje, do których mamy dostęp na naszym koncie internetowym. Konto mBanku to już nie tylko rachunek z dostępem internetowym, dzięki któremu zapłacimy za zakupy w sieci i wyślemy przelew do znajomego.

Konto mBanku to prawdziwy kombajn do zarządzania domowymi finansami. Możemy tam zaciągnąć szybki kredyt, otworzyć lokatę, kupić ubezpieczenie na podróż czy inwestować pieniądze w ponad 200 funduszy inwestycyjnych. Z tego względu mBank zawsze będzie dla mnie dobrym produktem- pomijając wszelkie opłaty jakie nakłada na swoich klientów.

Powiązane artykuły

Ile kosztuje prowadzenie konta w PKO BP? Opłaty za prowadzenie podstawowych konto osobistych już dosyć dawno zostały zniesione przez większość banków w Polsce. niektórym z nich udało się uruc...
mBank wypłaty z bankomatów Wypłaty z bankomatów mBanku, dla klientów mBanku były zawsze darmowe. Sprawa miała się nieco inaczej dla klientów mBanku, którzy chcieli zrealizować w...
Teraz PayPass dostajesz za darmo Od dziś możesz otrzymać kartę Paypass zupełnie za darmo. Otrzymasz ją nie tylko do kont bankowych klasy PREMIUM, za które musisz płacić, ale także do ...
Inteligo da nam więcej Dziś do skrzynki wpadła mi wspaniała wiadomość. Inteligo uruchomi potwierdzanie płatności i wielu innych operacji internetowych poprzez sms. Od dawna...