Czym jest przelew weryfikacyjny?

Szybka pożyczka bez wychodzenia z domu? To możliwe. Aby potwierdzić dane wystarczy wysłać przelew weryfikacyjny. Czym jest przelew weryfikacyjny? Jaki jest jego koszt? Na co uważać? Poniższy artykuł odpowie na te pytania.

Co to jest przelew weryfikacyjny?

Przelew weryfikacyjny to niewielka opłata, której wymaga większość firm pożyczkowych w Polsce. Jest to bezpieczna forma sprawdzenia, czy dane, które podałeś w formularzu zgłoszeniowym, są prawdziwe. Firma pożyczkowa musi mieć możliwość skontrolowania, czy jesteś tym, za kogo się podajesz.

Przelew ten dotyczy przede wszystkim pożyczek online, ale także otwierania kolejnego rachunku bankowego za pośrednictwem internetu. Symboliczna suma mieści się w granicy od 1 grosza do 1 złotówki – to jest górna granica i tylko tyle może oczekiwać twój pożyczkodawca. Opłata jest jednorazowa i (zazwyczaj) bezzwrotna.

W jaki sposób wykonać przelew weryfikacyjny?

Jeżeli zdecydowałeś się na pożyczkę online, przede wszystkim musisz wypełnić formularz rejestracyjny. Jakie dane do weryfikacji będziesz musiał zawrzeć? Między innymi:

  • imię (bądź imiona),
  • nazwisko,
  • numer dowodu osobistego,
  • numer PESEL.

Dopiero, gdy przejdziesz przez ten proces, otrzymasz numer konta do przelewu. Upewnij się, że dane z konta są takie same, jak podane przez ciebie dane w formularzu. W innym wypadku twój wniosek o pożyczkę może zostać odrzucony. Podobnie jest wówczas, gdy dzielisz konto z mężem lub żoną. Pożyczkodawca chce być na 100% pewien, że nie podszywasz się pod inną osobę, dlatego niezbędna jest weryfikacja danych osobowych.

Jak szybko firma pożyczkowa otrzyma przelew weryfikacyjny?

Wszystko zależy od tego, w jakim banku posiadasz konto ty i twój pożyczkodawca. Jeśli zależy ci na tym, żeby przelew dotarł jak najszybciej, to powinieneś sprawdzić, skąd pochodzi numer rachunku, na który masz dokonać wpłaty. Możesz sprawdzić sesje wychodzące z twojego banku i banku pożyczkodawcy. Wtedy będziesz mógł określić to precyzyjniej.

Najlepiej, jeśli firma z której pożyczasz pieniądze, posiada swoje konto w tym samym banku, co ty – dzięki temu czas ten jest odpowiednio skrócony. Większość wiarygodnych firm oferujących szybkie pożyczki, zakłada zresztą konta w różnych bankach. Istnieje spora szansa, że twój pożyczkodawca wyśle taki numer konta, żeby skrócić czas oczekiwania nie tylko na przelew weryfikacyjny, ale na pożyczkę w ogóle.

Zwróć uwagę, czy opłata weryfikacyjna nie przekracza 1 zł.

Jak zaznaczyliśmy powyżej, 1 zł, to maksymalna kwota opłaty weryfikacyjnej. Pamiętaj, że nie ma ona na celu zwiększenia kosztu pożyczki. Nie będzie też konieczna przy zaciąganiu kolejnej pożyczki w tej samej firmie. Opłata ta wynika jedynie z przezorności firm pożyczkowych, które chcą uniknąć wyłudzeń.

Informacje z dowodu osobistego, które podasz podczas składania wniosku, to twoje dane wrażliwe. W nieodpowiednich rękach, mogą one stać się przyczyną poważnych problemów. Dlatego zawsze warto przyjrzeć się firmie, której ofertę pożyczkową rozważasz. Jeśli opłata weryfikacyjna wynosi kilka złotych, możesz mieć do czynienia z naciągaczami. Związek Instytucji Pożyczkowych zwraca uwagę na kwotę opłaty weryfikacyjnej, jako pierwszy element mogący wzbudzić podejrzenia.

Dodatkowo musisz pamiętać, że za każdym razem należy uważnie przeczytać umowę pożyczki, którą powinieneś dostać kilka minut po wysłaniu wniosku. Jeśli nie rozumiesz któregoś punktu, a twój konsultant nie potrafi ci tego zrozumiale wytłumaczyć, to lepiej zrezygnować, zanim podpiszesz zobowiązanie.

Nie powinniśmy nigdy zawierać umów z firmami, bez sprawdzenia ich wiarygodności. Zależy od tego twoje bezpieczeństwo finansowe. W razie wątpliwości zawsze można zwrócić się z pytaniami do konsultanta firmy pożyczkowej, który powinien w prosty sposób przedstawić szczegóły.

Dobrym rozwiązaniem jest też odwiedzenie panelu “opinie” czy też forów, gdzie dyskusja dotyczy firm pożyczkowych. Osoby oszukane często dzielą się tam swoimi doświadczeniami. Bardziej opłaca się być mądrym przed szkodą – w ten sposób można uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji.

Przelew weryfikacyjny to nie jedyna opcja.

Niektóre firmy pożyczkowe wyszły naprzeciw klientom, którzy nie mogą lub nie chcą wysyłać przelewu weryfikacyjnego. Istnieją inne, bardziej nowoczesne, formy sprawdzania danych. Jeśli nie posiadasz danych do swojego konta – możesz skorzystać z weryfikacji danych przez kuriera, który przywiezie umowę wprost do twojego domu.

Istnieją trzy aplikacje, które umożliwiają weryfikację danych osobowych bez potrzeby wysyłania przelewu:

  • KontoConnect,
  • GroszConnect,
  • Instalator.

Każda z nich obsługuje innych pożyczkodawców. Pamiętaj też, że nie wszyscy korzystają z takiej usługi. Wybór nie jest tutaj zbyt wielki. Ale jeśli nie posiadasz na koncie pieniędzy, lub jest na nim debet, nie musisz jeszcze osobiście pojawić się w punkcie pożyczkowym – być może będziesz musiał po prostu skorzystać z szybkiej pożyczki w innej firmie.

Mimo wszystko – warto na nie zwrócić uwagę, gdyż wówczas nie wysyłasz nawet symbolicznego grosza. Zamiast tego podajesz login i hasło swojego konta bankowego. Jeśli sprawdziłeś swoją firmę pożyczkową, nie musisz też martwić się o swoje dane. Połączenie w takiej aplikacji jest szyfrowane, dlatego też ten sposób weryfikowania jest bezpieczny.

Powiązane artykuły

Justyna Kowalczyk ratuje Polbank Justyna Kowalczyk od kilku miesięcy pojawia się w reklamach Polbanku. Sukcesy biegaczki przekładają się prawie bezpośrednio na sukces samego banku, gd...
Ile kosztuje prowadzenie konta w PKO BP? Opłaty za prowadzenie podstawowych konto osobistych już dosyć dawno zostały zniesione przez większość banków w Polsce. niektórym z nich udało się uruc...
Przelew międzynarodowy przez konto bankowe czy Pay... Jeśli chcesz wykonać przelew z zagranicy do Polski, z całą pewnością martwisz się, czy taka operacja będzie Cię sporo kosztowała. Dodatkowo przelew mi...
Jeszcze słowo o Alior Banku Jak pamiętacie, sporo pisałem ostatnio o produktach rozwijającego w Polsce skrzydła Alior Banku. Nawet na łamach jednego ze swoich blogów opisałem prz...