Im starsze, tym droższe – inwestycja w klasyczne samochody

Dzieła sztuki, wino oraz samochody klasyczne i niebanalne, wraz z wiekiem drożeją, a wahania na rynku finansowym nie mają prawie żadnego wpływu na ich cenę. O tym, że na przykład auto staje się unikatowe i wartościowe decyduje między innymi idealny stan techniczny, nie często spotykana wersja nadwozia, oryginalne części oraz niekiedy popularność samochodu w jakiś historycznych wyścigach czy też to, że jego poprzednim właścicielem była znana na skalę światową osobistość.

Nabywając klasyczny samochód, zyskujemy nie tylko piękne, prestiżowe i wyjątkowe auto, czy kawałek historii, ale również pewność że nie stracimy na tej inwestycji, a przy odpowiednim zakupie powiększymy zawartość swojego portfela w bardzo bezpieczny sposób.

Kiedy będziemy więc wiedzieć, że zakup takiego samochodu, będzie to dobra inwestycja naszych oszczędności, lepsza niż fundusze inwestycyjne czy giełda. Za auto klasyczne uznaje się każdy model wyprodukowany po 1930 roku do końca lat 70, ale wyjątkiem od tej reguły są również limitowane serie samochodów, które mają już swoją legendę za nim na ryku pojawi się ich pierwszy egzemplarz. Są to samochody klasy supercars i luxury takie jak Bugatti Veyron czy Rolls – Royce.

Ogólnie przyjęta zasada głosi, że każdy pojazd najpierw traci na wartości, by później po latach ją znowu odzyskiwać, a przez ten okres liczba danego modelu maleje z przyczyn naturalnych i zostają tylko jednostki. I to zdaniem ekspertów sprawia, że średnia stopa zwrotu tej inwestycji jest stabilna i wynosi 8 do 12 % w skali roku. Dowodem na to, że na zabytkowych i unikatowych samochodach można zyskać, a ich wartość z wiekiem rośnie jest przykład nie najcenniejszego na rynku Rolls – Royce Camargue z 1979 roku, którego cena w ciągu sześciu lat licząc od 2003 do 2009 roku wzrosła z 40 tys. do 50 tys. euro.

Należy pamiętać że, nie przekłada się to na wszystkie zabytki, czasem model najbardziej unikatowy może mieć wartość złomu, bo dopiero zadbany i ładny klasyk jest skarbem. Dlatego decydując się na zakup takiego samochodu, warto skorzystać z pomocy specjalistów zajmujących się tego typu inwestycjami.