Karty zbliżeniowe – konsolidacja systemów?

Pisaliśmy niedawno o kartach paypass, które można już otrzymać bez opłat do wielu darmowych kont bankowych. Niedawno jednak, w serwisach finansowych rozgorzała dyskusja na temat obecności dwóch systemów płatności kartą zbliżeniową- PayPass, oferowanego przez MasterCard oraz PayWave, oferowanego przez Visę.

Dlaczego dwa systemy?

Oba systemy działają niezaleznie od siebie w wyniku dążenia obu organizacji (Visa i Master Card) do zdobycia dominacji na rynku kart zbliżeniowych.

W związku z faktem, że systemy te nie różnią się od siebie praktycznie niczym (o czym wspominali doradcy kredyt-pro.pl w artykule pt. „PayPass czy PayWave„), żadnej z organizacji nie udaje się odskoczyć od konkurencji. Opcją najlepszą wydawałaby się konsolidacja obu systemów pod jednym logo i tym samym ułatwienie klientom banków podejmowanie decyzji o wykupieniu odpowiedniej karty.

Różnice

Różnice w dwóch systemach są niewielkie i dla przeciętnego klienta absolutnie niezauważalne. Gdy płacimy kartą zbliżeniową w hipermarkecie czy Empiku, nie robi nam przecież różnicy, jakiego producenta logotyp mamy na nasze karcie. A karty zbliżeniowe w obu systemach z reguły pracują na wszystkich zbliżeniowych terminalach.

Czy dwa systemy kart zbliżeniowych są dobre dla klienta? Może w przyszłości. Dziś ani Visa, ani Master Card nie oferuje niczego w zakresie kart bezdotykowych, czego nie oferowałby konkurent. Pozostaje nam więc kierować się zdrowym rozsądkiem i wybor karty bezstykowej podejmować na podstawie zalet konta bankowego, do którego owa karta jest dołączana.

Powiązane artykuły

Teraz PayPass dostajesz za darmo Od dziś możesz otrzymać kartę Paypass zupełnie za darmo. Otrzymasz ją nie tylko do kont bankowych klasy PREMIUM, za które musisz płacić, ale także do ...