Kredyt hipoteczny w 2011 roku stanieje?

Mówi się, że dynamiczny rozwój rynku nieruchomości wcale nie zostanie zatrzymany. Analitycy prognozują, że wzrost ilości dużych inwestycji może przyciągnąć kupców i zwiększyć popyt na nowe domy i mieszkania.

Popyt a ceny domów

Wiadome jest, że ceny domów maleją, wraz ze wzrostem popytu na nie. W związku z tym, koszty kredytów hipotecznych powinny maleć już od początku nadchodzącego 2011 roku. Najtańsze kredyty hipoteczne będą oferowały prawdopodobnie duże banki, takie jak PKO czy ING, które już w chwili obecnej prześcigają się w promocjach i mają większość rynku kredytów hipotecznych w kieszeni.

Jeśli popyt na nowe nieruchomości wzrośnie, niższe raty będą także płacili obecni kredytobiorcy.

Dlaczego popyt ma wpływ na wysokość mojej raty?

Chyba oczywiste jest, dlaczego wzrost liczby sprzedawanych mieszkań ma wpływ na wysokość rat kredytowych osób zaciągających nowy kredyt na budowe lub kupno domu. Dlaczego jednak miałby w jakikolwiek sposób wpłynąć na wysokość rat płaconych przez kredytobiorców, którzy kredyt spłacają już od wielu lat?

Otóż banki mają zazwyczaj opcje przenoszenia kredytu z jednego banku do drugiego. Jeśli banki powiększą swoje portfele kredytów hipotecznych, będą miały znacznie większą dynamikę i część zysków będą mogły poświęcić na przytrzymanie klientów przy sobie. Wzrost popytu na rynku nieruchomości sprawi bowiem, że banki zaczną oferować kredytobiorcom zmianę banku w którym spłacają kredyt hipoteczny.

O ile mogą stanieć kredyty hipoteczne w 2011 roku?

Kredyty w 2011 roku nie stanieją wiele. Może to być wahanie w granicach jednego punkta procentowego. Jeśli jednak spłacamy kredyt na dom w wysokości kilkuset złotych, nasza oszczędność na miesięcznej racie może wynieść nawet 100 złotych. W małym, domowym budżecie to całkiem sporo i może pozwolić kredytobiorcom odetchnąć nieco.

Młodzi ludzie spłacający kredyty będą mieli ułatwione zadanie w zaciągnięciu kredytów, gdyż to właśnie oni zazwyczaj balansują na granicy między pozytywną a negatywną decyzją banku o przyznaniu pożyczki na dom.

Mamy nadzieję, że kredyty rzeczywiście stanieją i każdy będzie mógł pozwolić sobie na własny dom, spłacając przy tym całkiem niskie raty kredytowe.

Powiązane artykuły

Gdzie po tani kredyt na mieszkanie? Bank, doradca,... Wiele młodych rodzin, szczególnie w tak trudnej sytuacji rynkowej, jaka zapanowała w Europie już kilka lat temu, może zastanawiać się- gdzie pójść po ...
Tani kredyt mieszkaniowy? To bujda Gdy 20 lat temu pojawiła się możliwość szybkiego zaciągania kredytów hipotecznych, a w tym samym czasie sprzedaż mieszkań i nowo budowanych domów rosł...