Które kredyty są najbardziej popularne?

Różne instytucje, w tym banki, od czasu do czasu przeprowadzają badanie popularności swoich poszczególnych produktów. W klasie produktów kredytowych od wielu lat najwięcej jest zaciąganych kredytów gotówkowych i to one mają największą wartość. Udział w całkowitej ilości kredytów to około osiemdziesięciu procent, natomiast w wartości: ponad czterdzieści pięć.

Jeśli chodzi o wielkość pojedynczego kredytu to z całą pewnością najwyższe, spośród często udzielanych kredytów, są kredyty hipoteczne.

Ich przeznaczeniem jest jedynie finansować zakup lub budowę nieruchomości, przy czym mogą to być zarówno kupno działki, czyli terenu, jak i nieruchomości sensu stricte, czyli budynki lub ich części: domy, garaże, kamienice, mieszkania, apartamenty i tak dalej.

Ponieważ kwota kredytu hipotecznego jest bardzo wysoka, wynosi przeciętnie między dwieście pięćdziesiąt a trzysta dwadzieścia tysięcy złotych dla osób fizycznych, niezbędne jest zabezpieczenie tak wysokiej kwoty, a zabezpieczeniem tym jest hipoteka.

Mniejsza o definicję prawną, choć taka oczywiście istnieje, w praktyce jednak jest to nieruchomość, zazwyczaj ta, na której zakup czy budowę uzyskujemy środki z kredytu. Ostatni warunek nie jest niezbędny, ale w praktyce mało kogo stać na to, aby prawem własności jednej nieruchomości zabezpieczać budowę innej; jest to metoda postępowania charakterystyczna raczej dla przedsiębiorstw rozbudowujących sieć swoich placówek.

Kredyt hipoteczny jest jednym z podstawowych produktów dostępnych w każdym banku. Dodatkowo, jest to cała gama dość różnorodnych produktów, a to dlatego, że kredyty hipoteczne już w swojej podstawowej formie mogą różnić się choćby walutą, a także przeznaczeniem szczegółowym: niektóre banki udzielają innego kredytu na zakup gruntów, innego na zakup nieruchomości i jeszcze innego na budowę domu.

Różnorodność ta często prowadzi do lekkiego zamieszania w gronie klientów, którzy dodatkowo muszą dostarczyć różne dokumenty dla potrzeb odmiennych wniosków kredytowych.

Prawdą jest też, że uzyskanie kredytu hipotecznego nie należy do spraw prostych. W niektórych przypadkach niezbędne jest kilkukrotne uzupełnienie przedstawionej bankowi dokumentacji, aby wniosek był gotowy od strony formalnej, a i to jeszcze w żaden sposób nie gwarantuje uzyskania kredytu, a jedynie umożliwia rozpatrzenie złożonego wniosku.

Powiązane artykuły

Kredyt w kieszeni, wyprowadzamy się! Choć koszty kredytów hipotecznych poszły w ostatnich latach w górę, nie udało im się zahamować chęci młodych ludzi do wyprowadzki od rodziców lub teśc...
Mała suma, duża prowizja Klienci banków, przypileni koniecznością, bardzo często korzystają z tak zwanych kredytów gotówkowych, to jest takich, które opiewają na mniejszą sumę...
Jaki kredyt mieszkaniowy wybrać? Jeśli zastanawiasz się jaki kredyt mieszkaniowy wybrać, a nie interesuje Cię przeglądanie ofert wszystkich banków w Polsce, spróbuj skorzystać z profe...
Niższe raty kredytu hipotecznego? W chwili, gdy decydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, powinniśmy być już zdecydowani, jakiej wysokości ratę miesięczną kredytu jesteśmy w...