Lokaty i konta oszczędnościowe

Jeśli masz potrzebę oszczędzania pieniędzy, a na pewno każdy taką ma, to dobrze jest zapoznać się z ofertami bankowymi. Choć my zazwyczaj nie lubimy banków to banki jednak lubią nas, a szczególnie nasze pieniądze. Na szczęście dla klientów, banki stają się coraz bardziej ludzkie. To za sprawą ogólnej niechęci do ich ofert i bardzo wysokich prowizji. Brak zainteresowania produktami banków zmusza ich do szukania coraz korzystniejszych propozycji co oczywiście dobrze odbija się na klientach. Jeśli chodzi o oszczędzanie to banki mają dziś dla swoich klientów dwie główne oferty, i są to lokaty oraz konta oszczędnościowe.

Pierwszy produkt jest bardzo znany i kiedyś popularny. Zasada lokat jest prosta. Ustala się termin takiej lokaty, na przykład pół roku. Wpłaca pieniądze na to konto, które będą tam pracować i po skończeniu się lokaty doliczony zostanie odpowiedni procent. Ale problem polega na tym, że pieniędzy tych nie wolno ruszać z lokaty przed upływem jej terminu ważności. W przypadku wielu lokat taka wypłata wiąże się z zerwaniem umowy i dość sporymi konsekwencjami finansowymi, a o oprocentowaniu możemy zapomnieć. Aktualne oferty lokat znajdziecie Państwo przeglądając ranking lokat, który prezentuje aktualne propozycje tych produktów.

Może jednak konto oszczędnościowe? To odpowiedź banków na coraz mniejszą popularność lokat. Chcąc zatrzymać pieniądze swoich klientów banki dały możliwość otwierania właśnie tego typu kont, które zazwyczaj istnieją u boku konta tradycyjnego. Jego otwarcie i prowadzenie często jest darmowe, a oprocentowanie niewiele niższe niż w przypadku lokat krótkoterminowych, czyli do roku czasu. Tutaj to klient decyduje ile pieniędzy na konto wpłaci i może powiększać stan tego konta kiedy tylko chce. Co więcej, może także te pieniądze wypłacać bez konsekwencji finansowych. Jest to więc chyba lepszy wybór.

Powiązane artykuły

Wzrośnie oprocentowanie lokat bankowych Średnie oprocentowanie bankowych depozytów terminowych pozostaje na podobnym poziomie już od dłuższego czasu. Jednak według wielu analityków finansowy...
Jak wybrać dobre konto oszczędnościowe? W poszukiwaniach konta oszczędnościowego większości z nas pomagają różnego rodzaju porównywarki kont bankowych. Jak się  okazuje  wybór dobrego konta ...