Lokaty – rodzaje depozytów bankowych

Polski rynek bankowy w ostatnich latach znacznie poszerzył swoją działalność i urozmaicił oferowane produkty. Nie inaczej jest w sektorze oszczędnościowym. Praktycznie każdego miesiąca, któraś z instytucji proponuje klientom innowacyjne rozwiązania. W przypadku lokat bankowych mieliśmy do czynienia z ogromną rywalizacją niektórych instytucji, co doprowadziło do znacznego poszerzenia i urozmaicenia ofert. W efekcie mamy sporą liczbę rodzajów bankowych depozytów. W poniższym tekście postaram się przybliżyć czytelnikom te najpopularniejsze.

Lokaty terminowe – są to depozyty zakładane na określone z góry okres, najczęściej w ich przypadku mamy do czynienia ze stałym oprocentowanie, które nie zmienia się podczas trwania umowy z bankiem. Są to niewątpliwie jedne z najbezpieczniejszych metod oszczędzania swojego kapitału.

Konta oszczędnościowe – produkty podobne do lokaty terminowej, zazwyczaj niżej oprocentowane. Posiadają jednak znaczącą zaletę w porównaniu z zwykłymi lokatami. Kiedy zakładamy konto oszczędnościowe, nie musimy bowiem zamrażać swojego kapitału.

Lokaty strukturyzowane – to instrumenty finansowe, które łączą cechy7 zwykłej lokaty terminowej i innego produktu inwestycyjnego. Najczęściej tym drugim produktem są fundusze inwestycyjne. Owe łączenie polega na lokowaniu części środków na bezpiecznej lokacie, a pozostałej kwoty na bardziej ryzykownym funduszu inwestycyjnym.

Polisolokaty – inaczej nazywane polisami lokacyjnymi – instrumenty oferowane przez instytucje finansowe, które oprócz zysków z lokaty terminowej zapewniają polisę ubezpieczeniową. Oczywistym jest fakt, że zysk z takiego produktu będzie niższy niż w przypadku zwykłej lokaty bankowej. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest możliwość uniknięcia płacenia podatku od dochodów kapitałowych. Polisy ubezpieczeniowe oraz właśnie polisolokaty są zwolnione z tego obowiązku.

Profesjonalne porównanie lokat bankowych.

Powiązane artykuły

Lokaty i konta oszczędnościowe Jeśli masz potrzebę oszczędzania pieniędzy, a na pewno każdy taką ma, to dobrze jest zapoznać się z ofertami bankowymi. Choć my zazwyczaj nie lubimy b...
Lokaty Meritum Banku w górę Meritum Bank poinformował o podniesieniu stawek za swoje lokaty. Dodatkowo bank będzie ustanawiał gwarancję na depozytach. Zatem w razie trudności na ...
Wzrośnie oprocentowanie lokat bankowych Średnie oprocentowanie bankowych depozytów terminowych pozostaje na podobnym poziomie już od dłuższego czasu. Jednak według wielu analityków finansowy...