40 tys. złotych na otwarcie własnej firmy. Fundusze unijne wspomagają przedsiębiorców

Posiadanie własnej działalności gospodarczej to rozwiązanie, na które z dnia na dzień decyduje się coraz większa liczba osób. Każdy posiada możliwość pozyskania funduszy unijnych. Pytanie – jak je zdobyć?

40 tys. złotych na początek

Taką sumę oferuje Unia Europejska osobie, która chce rozpocząć własną działalność gospodarczą i która dostosuje się do określonych przez organizację warunków. Z pomocy skorzystać mogą również spółdzielnie, ale w takim przypadku kwota ta nie przekroczy już 20 tys. złotych.

Pieniądze na start za nic?

Jedno jest pewne – unijne dofinansowanie to bezzwrotna forma finansowania, ale jednak obciążona pewnymi zobowiązaniami. Jakimi?

Dokładna kontrola wydatków

Od momentu uzyskania unijnych środków, każdy przedsiębiorca ma obowiązek dokładnej kontroli wydatków i sprawdzania czy wydawane są zgodnie z ich umownym przeznaczeniem. Obowiązek ten dotyczy rocznego okresu czasu liczonego od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności.

Rezygnujesz? Czeka Cię zwrot otrzymanych funduszy

Aby nie było zbyt pięknie i aby fundusze unijne nie były przesadnie wykorzystywane, Unia Europejska zastrzegła sobie prawo do utrzymania zwrotu podarowanych funduszy (i to nie tylko w podstawowej wysokości, ale również z odsetkami) jeśli:

  • firma danego przedsiębiorcy zostanie rozwiązania w przeciągu 12 miesięcy od momentu powstania,
  • przedsiębiorca nie wywiąże się z umowy, a otrzymane środki przeznaczy na inny cel.

Jak zdobyć dofinansowanie?

Wystarczy, że odwiedzisz stosowny urząd wyspecjalizowany w udzielaniu porad i udostępnianiu wniosków z tego tytułu. Informacje, o tym gdzie i jak znajdziesz przede wszystkim na stronach internetowych Wojewódzkich Urzędów Pracy, w punktach informujących o funduszach europejskich i punktach konsultacji.

Uwaga!

Nie wszystkie formy działalności gospodarczej są finansowane. Do kryteriów funduszy unijnych nie zaliczają się: fundacje, stowarzyszenia, firmy oparte na prawie handlowym ani działalności, u podstaw których leży: rybołówstwo, rolnictwo i górnictwo. Co więcej, odpada łączenie kilku różnych programów finansowania.

Na początek zadbaj o swoją firmę

Chcesz, by uzyskanie dofinansowanie przebiegło szybko i lekko? W takim razie na początek upewnij się, że firma, którą otworzysz będzie przemyślana na każdym etapie jej funkcjonowania. Księgowość, forma opodatkowania, programy niezbędne do codziennej pracy ( więcej w artykule: Jesteś przedsiębiorcą? Oto 3 aplikacje, które pomogą Ci w codziennej pracy), porządek w finansowaniu.

Powiązane artykuły

Zasiłek chorobowy lub macierzyński? Przedsiębiorco... Prawo do tego typu świadczeń przysługuje każdemu, kto opłaca stosowne składki. Ich wysokość jednak różni się między sobą, a w przypadku przedsiębiorcó...
Przedsiębiorco, ustalenie statusu na potrzeby JPK ... Jesteś małym lub średnim przedsiębiorcą? Wiedz, że ustalenie statusu to Twój obowiązek. Tak samo, jak składanie raportu wraz z rozpoczęciem 2017 roku....
Leasing dla przedsiębiorców. To przede wszystkim k... Nowe urządzenia biurowe lub pojazdy firmowe – to zakupy, które przedsiębiorcy najczęściej pokrywają za pomocą leasingu. Nic dziwnego, skoro jest to je...
Jesteś przedsiębiorcą? Oto 3 aplikacje, które pomo... Prowadzisz własną firmę? Masz na głowie ogrom rzeczy, o których musisz pamiętać, a problem z ich porządkowaniem przybiera na rozmiarach? Dziś prezentu...