40 tys. złotych na otwarcie własnej firmy. Fundusze unijne wspomagają przedsiębiorców

Posiadanie własnej działalności gospodarczej to rozwiązanie, na które z dnia na dzień decyduje się coraz większa liczba osób. Każdy posiada możliwość pozyskania funduszy unijnych. Pytanie – jak je zdobyć?

40 tys. złotych na początek

Taką sumę oferuje Unia Europejska osobie, która chce rozpocząć własną działalność gospodarczą i która dostosuje się do określonych przez organizację warunków. Z pomocy skorzystać mogą również spółdzielnie, ale w takim przypadku kwota ta nie przekroczy już 20 tys. złotych.

Pieniądze na start za nic?

Jedno jest pewne – unijne dofinansowanie to bezzwrotna forma finansowania, ale jednak obciążona pewnymi zobowiązaniami. Jakimi?

Dokładna kontrola wydatków

Od momentu uzyskania unijnych środków, każdy przedsiębiorca ma obowiązek dokładnej kontroli wydatków i sprawdzania czy wydawane są zgodnie z ich umownym przeznaczeniem. Obowiązek ten dotyczy rocznego okresu czasu liczonego od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności.

Rezygnujesz? Czeka Cię zwrot otrzymanych funduszy

Aby nie było zbyt pięknie i aby fundusze unijne nie były przesadnie wykorzystywane, Unia Europejska zastrzegła sobie prawo do utrzymania zwrotu podarowanych funduszy (i to nie tylko w podstawowej wysokości, ale również z odsetkami) jeśli:

  • firma danego przedsiębiorcy zostanie rozwiązania w przeciągu 12 miesięcy od momentu powstania,
  • przedsiębiorca nie wywiąże się z umowy, a otrzymane środki przeznaczy na inny cel.

Jak zdobyć dofinansowanie?

Wystarczy, że odwiedzisz stosowny urząd wyspecjalizowany w udzielaniu porad i udostępnianiu wniosków z tego tytułu. Informacje, o tym gdzie i jak znajdziesz przede wszystkim na stronach internetowych Wojewódzkich Urzędów Pracy, w punktach informujących o funduszach europejskich i punktach konsultacji.

Uwaga!

Nie wszystkie formy działalności gospodarczej są finansowane. Do kryteriów funduszy unijnych nie zaliczają się: fundacje, stowarzyszenia, firmy oparte na prawie handlowym ani działalności, u podstaw których leży: rybołówstwo, rolnictwo i górnictwo. Co więcej, odpada łączenie kilku różnych programów finansowania.

Na początek zadbaj o swoją firmę

Chcesz, by uzyskanie dofinansowanie przebiegło szybko i lekko? W takim razie na początek upewnij się, że firma, którą otworzysz będzie przemyślana na każdym etapie jej funkcjonowania. Księgowość, forma opodatkowania, programy niezbędne do codziennej pracy ( więcej w artykule: Jesteś przedsiębiorcą? Oto 3 aplikacje, które pomogą Ci w codziennej pracy), porządek w finansowaniu.

Powiązane artykuły

Leasing dla przedsiębiorców. To przede wszystkim k... Nowe urządzenia biurowe lub pojazdy firmowe – to zakupy, które przedsiębiorcy najczęściej pokrywają za pomocą leasingu. Nic dziwnego, skoro jest to je...
Jesteś przedsiębiorcą? Oto 3 aplikacje, które pomo... Prowadzisz własną firmę? Masz na głowie ogrom rzeczy, o których musisz pamiętać, a problem z ich porządkowaniem przybiera na rozmiarach? Dziś prezentu...
Przedsiębiorco, ustalenie statusu na potrzeby JPK ... Jesteś małym lub średnim przedsiębiorcą? Wiedz, że ustalenie statusu to Twój obowiązek. Tak samo, jak składanie raportu wraz z rozpoczęciem 2017 roku....
Zasiłek chorobowy lub macierzyński? Przedsiębiorco... Prawo do tego typu świadczeń przysługuje każdemu, kto opłaca stosowne składki. Ich wysokość jednak różni się między sobą, a w przypadku przedsiębiorcó...