Jak płacić online? Płacenie przez Internet coraz bezpieczniejsze

Zakupy online są bardzo wygodne. Wszystkie decyzje można podjąć z fotela, a sklep dostarczy zakupy pod drzwi. Najbezpieczniejsze są formy płatności, które nie wymagają logowania na konto bankowe Jeśli ktoś zastanawia się czy płacenie kartą w Internecie jest bezpieczne – to tak. Trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek

Płacenie przez Internet. Wygodna forma finansowania zakupów

Praca i obowiązki domowe zajmują wiele czasu. Najbardziej jest to odczuwalne w dużych miastach. Stąd rosnąca popularność zakupów robionych przez Internet.

Nowoczesne technologie sprzyjają zapracowanym ludziom. Wszelkie transakcje mogą zostać dokonane przez Internet. W sieci można zrobić zakupy, zaciągnąć szybką pożyczkę, zapłacić rachunki czy zapisać się do lekarza. Wszystko to można zrobić jadąc autobusem lub będąc w domu.

Istnieje kilka sposobów płacenia online. Każdy może wybrać to, co najbardziej mu odpowiada spośród opcji przelewów bankowych i internetowych, a także płatności mobilnych.

Jak płacić przez Internet? Istnieją różne możliwości

Najbardziej popularny jest przelew bankowy. Wybierając tę formę płatności klient zostaje przekierowany ze strony internetowej sklepu do strony bankowej, z której wyśle przelew. Dalej następuje logowanie do swojego konta i opłata za produkty. Jest to dosyć bezpieczna opcja płacenia.

Inną popularną formą płatności jest portfel internetowy. Trzy najbardziej popularne aplikacje to Skrill, Neteller i PayPal. Można zalogować się do nich za pomocą swojego adresu e-mail, po wybraniu opcji zapłaty. Przed dokonaniem opłaty klient dostanie informację o stanie konta oraz o kwocie do zapłaty. Po wysłaniu pieniędzy konsument otrzymuje potwierdzenie zapłaty.

Prostym sposobem płatności online jest BLIK. Aby zapłacić w ten sposób należy:

 • zaznaczyć, że chce się zapłacić poprzez tę aplikację,
 • przepisać do odpowiedniego okienka kod, który zostanie przesłany na numer telefonu,
 • wysłać potwierdzenie przelewu w aplikacji.

Całość trwa bardzo krótko i nie wymaga wpisywania danych z karty płatniczej, ani hasła do konta bankowego. Aplikację można uruchomić w większości polskich banków, wobec czego wszelkie zabezpieczenia są chronione przez system bankowy. Dlatego to prawdopodobnie jedna z najbezpieczniejszych form płatności.

Płatność kartą przez Internet również jest możliwa

Za zakupy online można zapłacić czterema rodzajami kart płatniczych:

Karta obciążeniowa (karta charge) to taka, która łączy w sobie cechy karty debetowej i kredytowej. Z jednej strony powiązana jest z kontem bankowym. Z drugiej, rachunek nie jest obciążony w momencie dokonania zapłaty, a dopiero z końcem okresu rozliczeniowego.

Karta prepaid (karta przedpłacona) to środek płatniczy, który przed użyciem musi zostać zasilony przez konsumenta. Karta prepaid nie wymaga danych osoby, która z niej korzysta.Jest to jedno z rozwiązań gdy klient nie chce dać dziecku gotówki na wakacje. Przy czym trzeba pamiętać, że nie mogą z niej korzystać dzieci do 13 roku życia.

Wiele osób ma wątpliwości i zastanawia się czy płacenie kartą przez Internet jest bezpieczne. Jeśli konsument uzna, że to zbyt duże ryzyko – może wybrać inne formy płatności. Jednakże ryzyko płacenia przez Internet można zmniejszyć.

Jak płacić online w bezpieczny sposób? Trzeba zachować zdrowy rozsądek

Pomimo dużej wygody płatność online niesie za sobą ryzyko. Odpowiedzialne korzystanie z płatności internetowych nie powinno być szkodliwe. Mimo wszystko ryzyko straty pieniędzy można zmniejszyć. Nigdy nie wiadomo, kto siedzi po drugiej stronie łącza.

Aby uniknąć wyłudzeń czy kradzieży danych z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego należy:

 • unikać płacenia online w kafejkach internetowych czy w bibliotece;
 • zabezpieczyć komputer programem antywirusowym,
 • zwrócić uwagę, czy strona przekierowuje do strony banku,
 • sprawdzić, czy strona internetowa posiada certyfikat SSL w pasku adresu.

Najbezpieczniejsze są sposoby płacenia, które pomijają logowanie do konta osobistego. Nic jednak nie zastąpi ostrożności i zdrowego rozsądku płacącego. W tym przypadku jedno odstępstwo może kosztować utratę oszczędności.

Płacenie online jest bardzo wygodne. Pomaga też w oszczędzaniu

Robienie zakupów przez Internet to duży komfort. Łatwo sprawdzić, czy wybierane produkty są w domu potrzebne. Sprzedawcy w supermarketach oddziałują na zmysły konsumenta. Właściciel sklepu online nie może:

 • wystawić zbyt dużego koszyka, co zwiększa zakupy konsumentów;
 • postawić jednego produktu przy drugim (ale za to może wyświetlić ich reklamę);
 • ustawić produktów strategicznie na półkach;
 • pobudzać apetytu klientów poprzez zapachy, zatrudnienie hostess oferujących degustację produktów czy odpoczynek w restauracji.

Z drugiej strony jednak istnieją sposoby na przyciągnięcie uwagi klienta również w sklepach online. Hasła reklamowe, dobre ceny – to może spowodować do wydawania większych kwot. Niemniej jednak zakupy online oszczędzają czas – a to największe dobro, takie którego nie da się odzyskać.

Powiązane artykuły

Justyna Kowalczyk ratuje Polbank Justyna Kowalczyk od kilku miesięcy pojawia się w reklamach Polbanku. Sukcesy biegaczki przekładają się prawie bezpośrednio na sukces samego banku, gd...
Karty zbliżeniowe w banku Pekao Jak poinformował dziś serwis wyborcza.biz, bank Pekao S.A. przymierza się w najbliższych dniach do emisji pierwszych w swojej ofercie kart zbliżeniowy...
Przelew międzynarodowy przez konto bankowe czy Pay... Jeśli chcesz wykonać przelew z zagranicy do Polski, z całą pewnością martwisz się, czy taka operacja będzie Cię sporo kosztowała. Dodatkowo przelew mi...
Po co nam karty kredytowe? Karty kredytowe przyszły do nas już kilkanaście lat temu i od razu stały się w Polsce niezwykle popularne. Zastanówmy się jednak, do czego używamy kar...