Po co nam karty kredytowe?

Karty kredytowe przyszły do nas już kilkanaście lat temu i od razu stały się w Polsce niezwykle popularne. Zastanówmy się jednak, do czego używamy kart kredytowych i czy ich używanie jest rozsądne?

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to nic innego, jak kolejny rodzaj kredytu gotówkowego, który musimy spłacać. Plastikowa karta, którą nosimy w portfelu to tylko nośnik, mający na celu identyfikację nas, jako osoby, która wspomniany kredyt będzie spłacała.

Karta kredytowa daje nam jednak niesamowitą wygodę i szybkość w dostępie do gotówki- gdziekolwiek i kiedykolwiek jej potrzebujemy. Każdy bankomat w Polsce i każdy terminal płatności w sklepie jest przystosowany do obsługi popularnych kart kredytowych Visa czy Master Card.

W jaki sposób spłacamy kartę kredytową?

Karta kredytowa, jak wspomnieliśmy, to rodzaj kredytu. Możemy zatem zadłużenie na tej karcie spłacać na kilka sposobów. Możemy ustalić na naszym koncie bankowym zlecenie stałe, które w określonym czasie będzie spłacało zadłużenie z karty. Możemy także skorzystać ze zwykłego przelewu internetowego lub w placówce banku. Konto podpięte do karty kredytowej będzie generowało zadłużenie, kiedykolwiek wybierzemy gotówkę z karty kredytowej lub użyjemy jej w transakcji bezgotówkowej.

Karty kredytowe mają z reguły miesięczny lub dwumiesięczny darmowy okres, podczas którego nie jesteśmy zobowiązani do spłaty odsetek. Zatem jeśli planujemy terminowe spłacanie zadłużenia z naszej karty- nie będzie ona nas kosztowała absolutnie nic.

Czy potrzebujemy karty kredytowej w codziennych sytuacjach?

Jeśli używamy naszych plastikowych kart jedynie w codziennych sytuacjach (zakupy spożywcze, agd) w kwotach do 2-3 tysięcy złotych, to korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się wystąpienie do naszego banku o debet na karcie płatniczej. Karta debetowa jest bowiem tańsza w utrzymaniu. Karty kredytowe najczęściej wydawane są za opłatą i co roku z naszego konta pobierana jest prowizja w wysokości kilkudziesięciu złotych.

Jeśli zatem nie korzystamy z naszych kart zbyt intensywnie, karta kredytowa może okazać się zupełnie zbędnym i niepotrzebnym gadżetem.

Powiązane artykuły

Jaka karta debetowa do konta bankowego? Do każdego konta bankowego otrzymujemy kartę płatniczą. Nie zawsze jest to karta debetowa. Czasem bank oferuje nam kartę ‘Pay Pass’, czyli taką, którą...
Przelew międzynarodowy przez konto bankowe czy Pay... Jeśli chcesz wykonać przelew z zagranicy do Polski, z całą pewnością martwisz się, czy taka operacja będzie Cię sporo kosztowała. Dodatkowo przelew mi...
Karty zbliżeniowe w banku Pekao Jak poinformował dziś serwis wyborcza.biz, bank Pekao S.A. przymierza się w najbliższych dniach do emisji pierwszych w swojej ofercie kart zbliżeniowy...
Inteligo da nam więcej Dziś do skrzynki wpadła mi wspaniała wiadomość. Inteligo uruchomi potwierdzanie płatności i wielu innych operacji internetowych poprzez sms. Od daw...