Pożyczka społecznościowa – co to jest i jak ją otrzymać

Pożyczki społecznościowe najbardziej popularne są w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W Polsce wciąż większym zaufaniem cieszą się jednak pożyczki ratalne z firmy pożyczkowej. Czym social lending różni się od pożyczki pozabankowej?

Czym jest pożyczka społecznościowa? Krótka charakterystyka alternatywnego źródła pożyczki

Pożyczka społecznościowa, inaczej social lending lub P2P, jest udzielana przez zwykłych ludzi na podstawie umowy cywilnoprawnej. Jest reklamowana jako tańsza opcja dla pożyczki ratalnej ale to nie reguła. Można ją przeznaczyć na dowolny cel, którego nie musisz ujawniać.

Pożyczka społecznościowa jest reklamowana jako nie wykorzystująca informacji z raportu Biura Informacji Kredytowej. To jednak tylko chwyt marketingowy mający przyciągnąć potencjalnych klientów. Zasadniczo firmy pozabankowe nie muszą sprawdzać BIK. Jednak zła historia kredytowa zawsze jest powodem do zwiększenia prowizji pożyczki.

Pożyczkobiorca umawia się z inwestorem osobiście, warunki ustalają wspólnie. Bezpośrednio, poprzez platformę stworzoną na ten cel. Pamiętaj jednak, że social lending nie działa na zasadzie pomocy charytatywnej. Wszystkie ustalenia pożyczki muszą znaleźć się w umowie, jasno sformułowane i zrozumiałe. Ponadto trzeba się jeszcze zastosować do warunków pośrednika.

Social lending jest sposobem na zainwestowanie pieniędzy

Jeśli posiadasz własny kapitał, sam możesz zacząć inwestować w pożyczki społecznościowe jako osoba prywatna. Warto pomyśleć o tym sposobie zwiększenia dochodu. Jak każda inwestycja – i ta nie jest jednak pozbawiona ryzyka, ale też zyski po pewnym czasie mogą być pokaźne.

Pieniądze inwestujesz poprzez portal internetowy pośrednika P2P. Oferta startowa zawsze jest niższa – od 50 czy 100 zł., do 10 tyś. zł. Zyskiem z udzielonej pożyczki podzielisz się z właścicielem platformy, przez którą pożyczasz pieniądze. W miarę zwiększania zysku możesz oferować coraz wyższe kwoty.

Pamiętaj jednak, że to nie jest gwarantowany zarobek. Pożyczanie pieniędzy obcym ludziom wiąże się ze sporym ryzykiem. Pożyczkobiorcy bywają nieuczciwi – pożyczka udzielona w dobrej wierze może się okazać wyłudzeniem.

Pożyczka społecznościowa posiada zalety i wady

Social lending nie jest rozwiązaniem doskonałym. Posiada kilka plusów i minusów. Zanim zdecydujesz się na pożyczkę z P2P, powinieneś je poznać. Decyzja o zaciągnięciu długu powinna być zawsze przemyślana.

Do plusów social lending możemy zaliczyć:

  • Kwotę pożyczki – od 50 zł. do 30 tyś. zł. Trudniej jednak jest uzyskać więcej pieniędzy od razu. Zaufanie do siebie będziesz budował stopniowo;
  • Pożyczki te są szybko dostępne. Istnieje tutaj mniej formalności. Wszystko zależy od czasu, jaki zajmie ci negocjowanie ceny, ilości rat itp.;

Można je uzyskać ze złą historią kredytową ale uważaj, by nie wpaść z deszczu pod rynnę.

  • Inwestor nie musi oczekiwać zabezpieczenia pożyczki – jednak pamiętaj, że wówczas może wzrosnąć prowizja.

Minusy pożyczki społecznościowej to:

  • Social lending nie jest tak bezpieczny jak by się mogło wydawać po przeczytaniu reklamy. Działanie na niepewnym rynku grozi stratami. Chociaż tutaj większe ryzyko ponosi inwestor, to i z jego strony może przecież dojść do wyłudzenia;
  • Kolejna budząca wątpliwości kwestia to opodatkowanie pożyczki społecznościowej. Jako że pożyczający osiąga zysk, musi odprowadzić od niego podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19 proc. Konsument za to może zostać obciążony podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Dlatego koszty mogą być podobne do tych, które oferują firmy pożyczkowe.
  • Przeterminowany dług może zostać wpisany do KRD. Osoba cywilna może dokonać takiego wpisu, jeśli posiada umowę sporządzoną na piśmie. Nie podpisanie umowy o pożyczkę społecznościową natomiast nie jest możliwe.

Powiązane artykuły

Potrzebujesz gotówki? Oto 3 rodzaje kredytów i poż... Pożyczka i kredyt to nie są słowa, na wspomnienie których się szeroko uśmiechasz? Jeśli potrzebujesz gotówki na tę chwilę, istnieją trzy sposoby na je...
PROVIDENT- pożyczka dla rencisty lub emeryta. Czy ... Zaciągnięcie szybkiej pożyczki w czasie, gdy jesteśmy jeszcze w pełni sił zawodowych i pracujemy na pełnym etacie nie jest trudnym zadaniem. Zazwyczaj...
Pożyczka bez pracy? Pewnie, ale tylko do paru tysi... Zaciągnięcie pożyczki bez posiadania stałej pracy może być niezwykle trudne. Zwłaszcza w czasie kryzysu, który za nic nie chce odpuścić finansowym ryn...