Przedsiębiorco, ustalenie statusu na potrzeby JPK to Twój obowiązek. Sprawdź, jak zrobić to prawidłowo

Jesteś małym lub średnim przedsiębiorcą? Wiedz, że ustalenie statusu to Twój obowiązek. Tak samo, jak składanie raportu wraz z rozpoczęciem 2017 roku. Dziś podpowiadamy jak zrobić to prawidłowo.

Ustalenie statusu przedsiębiorcy. Czy dotyczy również Ciebie i dlaczego?

Wszystko sprowadza się do ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., zgodnie z którą podatnicy prowadzący ewidencję z pomocą programów komputerowych zobowiązani są do comiesięcznego informowania o prowadzonej ewidencji za pomocą środków elektronicznej komunikacji.

Informacje należy przesłać do 25. dnia przyszłego miesiąca z uwzględnieniem, do jakiego okresu czasu odnosi się dany raport.

Jak ustalić status przedsiębiorcy?

O tym, czy Ciebie jako przedsiębiorcę można zaliczyć do kategorii makro, małej lub średniej decydują dwa ostatnie lata obrotowe Twojej działalności. Na podstawie takich czynników jak:

  • średnioroczne zatrudnienie,
  • obrót netto,
  • suma aktywów bilansu

zostaniesz przyłączony do jednej z nich i zgodnie z nią określisz swój status, który w dalszym funkcjonowaniu okaże się przede wszystkim spełnieniem potrzeby JPK (Jednolity Plik Kontrolny).

Aby zobrazowanie tej sytuacji finansowo-prawnej było łatwiejsze, przedstawiamy jeden z przykładów.

Mikroprzedsiębiorca to ten przedsiębiorca, który w okresie ostatnich dwóch lat obrotowych:

  • zatrudniał mniej niż 10 pracowników,
  • osiągnął roczny obrót netto lub sumy aktywów nieprzekraczający 2 milionów euro.

Co jeśli przedsiębiorca zatrudnił określoną przez ustawę liczbę pracowników, ale jego obrót netto przekroczył przedstawioną sumę? W zasadzie to nic, jeśli sytuacja miała miejsce w jednym roku obrotowym. Przedsiębiorca nadal posiada swój status i zobowiązany jest do raportowania na potrzeby JPK.

Najważniejsze są dwa ostatnie lata obrotowe

Każde z tych dwóch zagadnień odnosi się do ostatnich dwóch lat obrotowych – o tym już wspomnieliśmy. Dlaczego? Okres ten określa się zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 roku i w większości okres ten pokrywa się z latami kalendarzowymi, dzięki czemu raport jest łatwiejszy do skonkretyzowania.

Przykład: Jeśli określasz status przedsiębiorcy w roku 2017, pod uwagę weźmiesz wyłącznie rok 2015 i 2016.

Dopiero rozpoczynasz karierę przedsiębiorcy?

W takim przypadku sporządzanie raportu na podstawie ewidencji jeszcze Cię nie dotyczy, ale warto, żebyś zwrócił uwagę na inne aspekty niezbędne do prowadzenia dobrze prosperującej firmy. Co mamy na myśli?

Przede wszystkim księgowość, sposób prowadzenia finansów i skuteczne sposoby na zdobycie dodatkowej gotówki, a żeby praca ta była jeszcze przyjemniejsza, może warto zastanowić się nad programami, które ułatwią Ci działanie? (o tym pisaliśmy m.in. w tym artykule: Jesteś przedsiębiorcą? Oto 3 aplikacje, które pomogą Ci w codziennej pracy)

Powiązane artykuły

40 tys. złotych na otwarcie własnej firmy. Fundusz... Posiadanie własnej działalności gospodarczej to rozwiązanie, na które z dnia na dzień decyduje się coraz większa liczba osób. Każdy posiada możliwość ...
Leasing dla przedsiębiorców. To przede wszystkim k... Nowe urządzenia biurowe lub pojazdy firmowe – to zakupy, które przedsiębiorcy najczęściej pokrywają za pomocą leasingu. Nic dziwnego, skoro jest to je...
Zasiłek chorobowy lub macierzyński? Przedsiębiorco... Prawo do tego typu świadczeń przysługuje każdemu, kto opłaca stosowne składki. Ich wysokość jednak różni się między sobą, a w przypadku przedsiębiorcó...
Jesteś przedsiębiorcą? Oto 3 aplikacje, które pomo... Prowadzisz własną firmę? Masz na głowie ogrom rzeczy, o których musisz pamiętać, a problem z ich porządkowaniem przybiera na rozmiarach? Dziś prezentu...