Zasiłek chorobowy lub macierzyński? Przedsiębiorco, to już nie będzie takie łatwe

Prawo do tego typu świadczeń przysługuje każdemu, kto opłaca stosowne składki. Ich wysokość jednak różni się między sobą, a w przypadku przedsiębiorców otrzymanie jej najwyższej wartości nie będzie już takie łatwe.

Zasiłki i składki – jak, po co i dlaczego?

Badania dowodzą, że niemalże wszyscy przedsiębiorcy odprowadzają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki o najniższej wartości. Składki tych, którzy prowadzą swoje firmy nie dłużej niż 2 lata obliczane są na podstawie rachunku „30% od minimalnego wynagrodzenia za pracę”, a przedsiębiorców o większym doświadczeniu „60% przewidywanego na dany rok zarobku”.

Procenty jednak nie mówią tak dużo, jak konkretne liczby. Przechodząc więc to przykładów, w poprzednim roku kalendarzowym minimalne składki na ubezpieczenie społeczne osiągały wartość:

  • 176,33 zł ( 13,6 zł chorobowego) w przypadku młodszych firm,
  • 772,96 zł (59,61 zł chorobowego) dla firm obecnych na rynku od ponad 2 lat.

Czy składka chorobowa pełni dużą część całego świadczenia? Widać na pierwszy rzut oka, że nie, a pamiętać należy, że przyszły zasiłek w największym stopniu zależy właśnie od tego elementu. Płacisz możliwie najniższą składkę? Miej świadomość, że i świadczenie w przypadku choroby nie osiągnie wysokiej wartości.

Podniesienie wysokości zasiłku, przysługującemu przedsiębiorcy? To już przeszłość

Jeszcze do końca 2015 roku możliwe było podniesienie wysokości zasiłku przedsiębiorcy, nawet w przypadku, w którym składki opłacane były przez stosunkowo krótki czasu. Dlaczego? Głównie dlatego, że pod uwagę brano średnią wartość składek z ostatnich 12 miesięcy, więc nawet jeśli ktoś nie dokonywał wpłat nawet przez kilka miesięcy, a zrobił to 30 dni przed potencjalną chorobą lub przejściem na macierzyńskie, bardzo często przysługiwał mu zasiłek o najwyższej wartości.

ZUS znalazło rozwiązanie

Świadomość ZUS-u względem takich zabiegów rosło, dlatego już od początku zeszłego roku wysokość składek, owszem, będzie obliczana nadal na podstawie ostatnich 12 miesięcy, ale obejście tej zasady będzie wręcz niemożliwe, bo wystarczy niestabilna historia w składach lub długookresowe przerwy, a wysokość zasiłku zdecydowanie zmaleje.

Jesteś początkującym przedsiębiorcą?

Teraz wiesz, że wpłacanie składek to nie byle co. Warto o to zadbać i pilnować, by wpływały ono na konto ZUS regularnie. Zanim jednak zaczniesz martwić się problemami wynikającymi z zewnętrznych instytucji, zadbaj o to, by w Twojej firmie panował porządek i zwiastował zadowalające Cię zyski. O tym, jakie aplikacje przydają się w nowo powstałym przedsiębiorstwie pisaliśmy tutaj: Jesteś przedsiębiorcą? Oto 3 aplikacje, które pomogą Ci w codziennej pracy.

Powiązane artykuły

Jesteś przedsiębiorcą? Oto 3 aplikacje, które pomo... Prowadzisz własną firmę? Masz na głowie ogrom rzeczy, o których musisz pamiętać, a problem z ich porządkowaniem przybiera na rozmiarach? Dziś prezentu...
40 tys. złotych na otwarcie własnej firmy. Fundusz... Posiadanie własnej działalności gospodarczej to rozwiązanie, na które z dnia na dzień decyduje się coraz większa liczba osób. Każdy posiada możliwość ...
Leasing dla przedsiębiorców. To przede wszystkim k... Nowe urządzenia biurowe lub pojazdy firmowe – to zakupy, które przedsiębiorcy najczęściej pokrywają za pomocą leasingu. Nic dziwnego, skoro jest to je...
Przedsiębiorco, ustalenie statusu na potrzeby JPK ... Jesteś małym lub średnim przedsiębiorcą? Wiedz, że ustalenie statusu to Twój obowiązek. Tak samo, jak składanie raportu wraz z rozpoczęciem 2017 roku....